Při topení dřevem a uhlím totiž vzniká hořlavý dehet a saze. A když se komín včas nevyčistí, může dojít k jeho zahoření. Hasiči na Pelhřimovsku k obdobným případům vyjížděli loni a letos shodně v sedmi případech.
„Letos se jednalo o výjezdy především v lednu a únoru, tedy v průběhu topné sezony,” informoval ředitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner s tím, že právě hasiči pak zjišťují, zda byla provedena kontrola cesty spalin.
Pozor. Hoření v komínu není radno podceňovat. Komín je třeba čistit pravidelně, a to komíny na tuhá paliva minimálně dvakrát ročně a komíny plynových spotřebičů alespoň jednou ročně. A minimálně jednou ročně by měl komín také prohlédnout odborník, tedy kominík. Neudržovaný komín totiž není nebezpečný jen z požárního hlediska, ale špatný odvod zplodin hoření může být příčinou otravy oxidem uhelnatým.
Pro pojišťovnu
Zpráva o kontrole komína je velmi důležitá pro pojišťovnu, především pro případ požáru zapříčiněného komínem. Je to podobný případ jako povinné ručení při havárii auta nebo revize hromosvodu při zásahu blesku.
Bez povinné kontroly komínu hrozí nejen pokuta od hasičů, ale také to, že dotyčnému pak případnou škodu pojišťovna buď neproplatí vůbec, anebo ji výrazně zkrátí. „Pokud vznikne požár od závady komínového tělesa a není splněná revize, snažíme se každý případ posuzovat individuálně a lidsky,” řekl ředitel České pojišťovny pro Pelhřimovsko František Peroutka.
Podle kominíka Milana Kurice z Pacova by lidé stav komínů neměli podceňovat a dbát na to, aby měli všechno v pořádku. „Prevence je v tomto případě opravdu důležitá. Na pravidelné kontroly by neměli zapomínat a kominíka si jednou za rok pozvat. A pokud v komíně najde nějakou závadu, měli by ji co nejdříve opravit,” nabádá Kuric.
Jak zdůraznil, podstatné také je, co lidé spalují. „Samozřejmě by v případě tuhých paliv měli topit pouze kvalitním palivem a neházet do kotle věci, co tam nepatří například plasty nebo oblečení. Pokud se této zásady budou držet a komín i pravidelně vyčistí, riziko požáru tím výrazně sníží,” poradil kominík Kuric.
V honbě za razítkem stvrzujícím provedení kontroly by lidé měli zůstat ostražití. Vytáhnout peníze by z nich totiž mohl falešný kominík. „Slyšel jsem, že se na Pelhřimovsku vyskytli. Když si kominíka neobjednáte a on se objeví u vašich dveří sám od sebe, je třeba dát si pozor a chtít po něm dva důležité papíry. První je živnostenský list na jeho jméno, druhý je výuční list v oboru kominictví, abyste měli jistotu, že své řemeslo ovládá. Já s sebou vždy vozím kopie obou,” přidal radu kominík z Pelhřimova, který si nepřál být jmenován.
Při přijímání zprávy o provedené kontrole je též důležité, aby kominík doplnil razítko a podpis přímo před zákazníkem. Předrazítkované formuláře jsou podezřelé. „Mohl je někde ukrást nebo mu je za úplatu někdo padělal,” uzavřel kominík.
Zdroj: denik.cz